Şaşırtıcı uyarı: Balığın yanında roka yemeyin!

Yüksek oranda Omega 3 yağı içererek kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor, kemiklerin erimesini önlüyor, zihni açarak hafıza kaybı ile unutkanlığa karşı etkili oluyor, saçları ve cildi besliyor, göz sağlığına büyük faydaları olan çeşit çeşit balığı sezonunda tüketmeyi seviyoruz. Uzmanların "Haftada en az bir defa soframızda balığı bulundurmanız gerek." tavsiyelerine de uymaya çalışıyoruz.

Balık denince aklınıza bir yandan da o sofrayı bir ziyafet sofrasına dönüştürecek eşlikçiler geliyorsa yalnız değilsiniz. Çeşit çeşit salatalar, mezeler, üstüne yenecek bir de helva...

Peki ya size balığın yanında bunlardan birini tüketerek aslında belki de hata yaptığınızı söylesek?

Balık denince akla gelen ilk isimlerden rokadan bahsediyoruz. Uzmanlar balık yanında roka yemenin o kadar da doğru bir tercih olmadığını söylüyorlar zira.

Gelin bu iddianın nedenine beraber bakalım...

Adeta birbirleri için yaratıldıklarını düşündüğümüz balık ve rokanın aslında neden birlikte yenmesinin doğru olmadığını çözmemiz için önce bulundurdukları besin değerlerine bakmamız gerekiyor.

Demir içeriği en yüksek gıdalardan biri olan roka 100 gramında 1,5 mg demir bulunuyor. Diğer yandan özellikle hamsi gibi kılçığıyla birlikte tüketilebilen küçük balıklarsa tam bir kalsiyum deposu.

Ancak demir ve kalsiyum açısından zengin gıdaların birlikte yenmesi bu etkilerini azaltıyor. Diğer bir deyişle demir açısından zengin bir besini kalsiyum içeren bir yiyecekle birlikte tükettiğiniz takdirde kalsiyum emilimi azalıyor ve o yiyecekteki kalsiyumdan vücudunuz da faydalanamamış oluyor.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem  Özkahya da rokada bulunan yüksek demirin balıkla birlikte yendiğinde kalsiyumun emilimini azalttığı uyarısında bulunuyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Özellikle kılçığıyla birlikte tüketilebilen küçük balıklardaki kalsiyumun vücut tarafından kullanılması için yanında roka yememeye özen gösterin."

Kısacası damak zevkinize göre balıkla rokayı birlikte yiyip yememek tabii ki size kalmış ancak iddialara göre balıkla rokayı birlikte yediğiniz takdirde onun sağlığa faydalarından da vazgeçmiş oluyorsunuz.