Arpacık Soğanlı Et Kavurma

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Et kavurmayı genelde evlerimizde sade yapılır. Ama bence değişik sebzelerle buluşunca da harika oluyor. Bu özellikle ete en çok yakışan sebzelerse daha bir lezzetli oluyor.Böyle sebzelerle, baharatlarla şenlendirdiğimiz zaman pilavların yanına daha bir yakışıyor sanki. çabuk pişen bir Kavurma yapacağınız etin çabuk pişen bir et olması önemli, o yüzden kuzu eti tercih etmenizi öneririm, eğer siz yine de dana eti seviyorsanız biftek eti tercih edebilirsiniz. Aksi halde pişme süresi uzayacaktır.ayrıca;lokum gibi yumuşak, ağızda dağılan bir et istiyorsanız eğer. etleri pişirmeden önce en az 2 saat kadar marine etmeniz gerekli. eger marine etmeye vaktiniz yok ise, etleri pişirirken 1-2 damla sirken damlatırsanız etleriniz yine yumuşak olacaktır.Afiyet Olsun...

  1. Arpacık soğanları soyun, yeşil biberleri iri iri doğrayın, sarımsaklarında üzerine bıçakla bastırıp yine iri iri doğrayın.
  2. Sıvı yağ ve kuyruk yağını derin bir tavaya alın kuyruk yağı kısık ateşte arada karıştırarak eritin, daha sonra arpacık soğanları ekleyip soğanları 3-4 dakika kavurun, yeşil biberleri de ekleyip bir iki kez çevirip etleri ekleyin. Etler suyunu salıp iyice çekene kadar kapağı kapalı kavurmaya devam edin.
  3. Et suyunu tamamen çektikten sonra içine bir bardak sıcak su ekleyip tekrar suyunu çekene kadar kapağı kapalı olarak pişirmeye devam edin.
  4. Suyunu iyice çekince etin pişip pişmediğini kontrol edin, eğer pişmemişse tekrar sıcak su ekleyip pişirmeye devam edebilirsiniz.
  5. Etin piştiğinden emin olduktan sonra tuzu ve baharatları ekleyip 1-2 dakika şaka kavurup altını kapatın. Afiyet olsun.