Evde Doğal Çikolata Yapımı

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Çikolata sevmeyen yoktur. Onlarca çeşit çikolata bulunmaktadır. Meyve parçacıklı, fıstıklı, fındıklı veya karamelli çeşitleri her yerde karşılaştığımız çikolata çeşitlerindendir. Sinirlendirdiğinizde veya ok acıktığınızda hemen bir çikolata yersiniz. Kendinizi çikolata le yatıştırdığınız duygusu artık bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yani çikolata tüketmek kesinlikle mutluluk hormonunu daha da artırmaktadır. Evinizde de kendiniz farklı lezzetler ile birleştirmek ve kendi damak zevkinize göre bir çikolata yapabilirsiniz. Peki, evde çikolata nasıl yapılır?

  1. Doğal kakao yağı katı haldedir. Çikolata yapımına geçmeden önce eritmek gerekir. Tabi ki bunun için doğru uygulama benmari etmektir. Ateşe dayanıklı bir kaba su koyun ve o kabın içine sığacak başka bir kaba da kakao yağını koyun. Ocağın üzerine koyun ve kaynatın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kakao yağına su karışmamasıdır.
  2. Kakao yağı eriyince kakao tozunu ekleyin ve iyice karıştırın. Kakao yağı çabuk donar. Oda sıcaklığında katılaşır. Bu yüzden hızlı davranmalısınız. Agave yağını, vanilya esansını ve bir çimdik himalaya tuzunu ekleyin ve krema kıvamına gelecek şekilde iyice çırpın. Karıştırma işlemini aralıksız uygulayın. Hiç pütür kalmayacak ve tüm malzeme özleşecek.
  3. Kıvamını kaybetmeden karışımı çikolata kaplarına doldurun. Bunun için silikon kapları tercih ederseniz donunca şeklini bozmadan çıkarabilirsiniz. Buzdolabında 1 saat bekleyen çikolatanız yemeye hazır hale gelecek.
  4. Bu doğal bitter tarifimizi siz damak tadınıza göre çeşitlendirebilirsiniz. Antep fıstıklı, fındıklı, kahveli, üzümlü ya da sevdiğiniz herhangi bir malzeme ile karıştırabilirsiniz. Çikolata kaplarınıza önce dilediğiniz malzemeyi koyun üzerine çikolata karışımını dökün.