Fındık Lahmacun

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Türk milleti olarak lahmacunun yeri bizde ayrıdır. Tabiki bizim ailede de öyle… Bizde her hafta olmasa da iki hafta da bir mutlaka yenir. Çocuklar özelikle boyutundan dolayı fındık lahmacuna bayılıyorlar. Durum böyle olunca ben de hem tasarruf açısından hem de kendi yaptığım bir lezzeti onlara sunmak istememden dolayı bu lezzetli fındık lahmacunların tarifi ile karşılaştım. İlk yaptığımda bayıldılar. 

  1. Yoğurma kabımıza ılık suyumuzu alıyoruz. Mayamızı koyduktan sonra şekeri de ekleyerek, güzelce harmanlıyoruz. Daha sonra tuzunu katıyoruz. Azar azar un ilave ederek yoğurmaya başlıyoruz.
  2. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edene kadar un ekleyip, yoğuruyoruz. Daha sonra üzerine nemli bir bez örtüyoruz ve yaklaşık 45 dakika mayalanmaya bırakıyoruz.
  3. Bu arada iç malzemesini hazırlayalım. Taze soğanları çok küçük doğruyoruz. Kıyar gibi… Maydanoz kullanıyorsak, aynı şekilde kıyıyoruz. Domateslerimizin kabuklarını soyup, onları da çok küçük doğruyoruz. Sarımsaklarımızı da aynı şekilde doğradıktan sonra kuru soğanımızı soyup, kıyıyoruz.
  4. Kıymamız ile kıydığımız malzemeleri bir kaba alıyoruz. Tuzunu ve karabiberini katıyoruz. Salçasını ekliyoruz. Güzel bir şekilde ovarak, birbirlerine yedirip, yoğuruyoruz.
  5. Bu arada hamurumuz mayalanmış olacaktır. Tezgahımızı unladıktan sonra hamurumuzu birkaç dakika daha yoğuruyoruz. Hamur açacak kadar bezelere ayırıyoruz.
  6. Bezelerimizi merdane ile 2 mm. kalınlığında açıyoruz. Büyük bir kupa ile yuvarlak parçalara kesiyoruz. Kestiğimiz parçaları yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize diziyoruz.
  7. Üzerlerine harcımızdan koyuyoruz ve yayıyoruz. Fırınımızı 250 derecede ısıtıyoruz. Üzerindeki malzemeler güzelce pişene kadar lahmacunlarımızı pişirip, fırından alıyoruz ve sıcak sıcak servise sunuyoruz.