Guacamole

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Avokadonun ham hali insanın ağzında buruk ve pek hoş olmayan bir tat bırakır. Olgun hali de genel geçer damak tadına pek uymadığı için garipsenir. Ben uzunca bir süre avokadonun lezzetine aynı ciğere verdiğim tepkiyi verdim. Gelin görün ki son dönemlerde kaşık kaşık yiyebiliyor hatta bundan inanılmaz keyif alıyorum. Ama eşime ya bak çok faydalı inanılmaz besleyici dememe rağmen “ya faydalı olan her şeyin tadı bu kadar kötü oluyor diyerek” yememekte ısrar ediyor. Son çare olarak soğan, sarımsak, limon suyu ve domatesin temelini oluşturduğu guacamole sos yaparak yedirmeyi deneyeceğim. Ben bu sosu füme ve ızgara etlere çok yakıştırıyorum. Hatta fotoğraftaki gibi basit sandviçler hazırlamakta da kullanıyorum. Avokado anavatanı Orta Amerika olan bir meyve, oralarda timsah armudu olarak da isimlendirilmiş. İçine taze kişniş yaprakları doğranıyor ama yoksa maydanoz da kullanılabilir.

  1. Avokadoyu bıçakta iki parçaya bölün. Çekirdeğini çıkartıp içini kabuğa zarar vermeden bıçak yardımıyla doğrayın ve bir kaşık ile derin bir kaseye alın.
  2. Soğanı ince ince yemeklik kıyın. Sarımsağı ezin ve soğanla birlikte kaseye aktarın.
  3. Domatesin çekirdeklerini çıkartmadan küçük küçük doğrayın. Biberin çekirdeklerini çıkarın ve aynı şekilde küçük küçük kıyın.
  4. Doğradığınız tüm malzemeyi kaseye alın.
  5. Tuz, karabiber, limon suyu, kıyılmış maydanoz (varsa kişniş) ve zeytinyağını kaseye aktarıp iyice karıştırarak servis yapın.