Paskalya Hot Bunn Tarifi

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Bu hot cross bun denen şey bir çeşit mayalı küçük ekmekçik. İçinde meyve kuruları oluyor ve mutlaka da tarçın ve karışık bir baharat kullanılacak. En üstüne de artı işareti şeklinde bir süsleme yapılıyor. Piştikten sonra, sıcak sıcak da yenebilir, veya ertesi gün ortadan ikiye kesip kızartılıp üzerine tereyağı sürülerek de….ki adı da zaten buradan geliyor. Hamurun içine katılan Mixed Spice  (karışık baharat) da olmazsa olmaz. Bunu büyük marketlerde bu isimle bulmak mümkün.

  1. Un, tuz, baharatlar, tarçın ve yağ bir kabın içinde yoğurun. Karışıma limon kabuğu rendesi, toz şeker ve kuru maya eklenip karıştırılacak, süt, yumurta ve kuru meyveler eklenecek. Kıvamlı bir hamur haline getirilinceye kadar yoğurulacak. Daha sonra üzerine temiz bir bez kapatıp yaklaşık bir saat oda sıcaklığında mayalanması için bekletin.
  2. Hamur biraz kabardıktan sonra tekrar yoğurun ve yeniden üstüne bez örterek dinlenmeye bırakın. Hamur yeniden kabardıktan sonra eşit büyüklükte 12 parçaya bölün ve top şekline getirerek önceden yağlanmış fırın tepsisine dizin.  Hamur toplarının tekrar kabarmasını bekleyin ve üzerine uygun bir fırça ile yumurta sarısı sürün.
  3. Hamur toplarını önceden 240 dereceye ısıtılmış fırında 8-12 dakika arasında (üzeri kızarana kadar) pişirin
  4. Hamur pişerken bir yandan da şunlar yapılacak: 2 kaşık una bir miktar su ve bir tutam tuz ilave edilerek akışkan-cıvık bir hamur (ne çok yoğun ne de çok cıvık bir sıvı) elde edilecek.  Bu hamuru  sıkma torbasına aktarın, topları fırından çıkarın ve üzerlerine artı işareti olacak şekilde sıkın
  5. Sıkılan hamur da topların sıcağı ile pişiveriyor. Beklemeden topların üzerine, parlaklık vermesi için yarım bardak  şekerli sütü fırça ile topların üzerine sürün.  Sonra bırakın toplar biraz dinlensin.
  6. Hot cross bun artık yenmeye hazırdır. Ancak, biraz bekledikten sonra yemesi daha güzel oluyor. hot cross bun Ortasından bir bıçakla keserek ikiye ayırıp üzerine tereyağı sürülerek yenebilir.  İyice soğuduktan sonra da, bu sefer kızartarak, tereyağı veya kaymak ile güzel oluyor.