RULO PATATES SALATASI

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Patates salataları her haliyle lezzetli oluyor, ama işin içine yoğurt girince daha da bir lezzetli oluyor sanki. İşte bu inançla yola çıkarak yaptım bu Tarifi. Yiyenler hem tadına, hem şekline bayıldı. Dilimlenerek servis edilmesi de ayrı güzelliği tabi. Özellikle davet sofralarınızda hem şık duracak hem de sevilecek tarifler bulundurmayı seviyorsanız mutlaka tarif defterinize ekleyin bu Tarifi.Yoğurdun su salıp üzerinin kuruma ihtimali olduğu için önceden yapılmasını çok tavsiye etmiyorum. Ancak patatesleri 1 gün önceden haşlayarak ertesi gün 10 dakika içinde hazır edebilirsiniz pasta/salatanızı. Üzerini yoğurda çok yakıştırdığım pul biber ve nane ile süsledim ben. Ama siz yaratıcılığınıza göre kıyılmış dereotu veya maydanoz, çörekotu, sevdiğiniz herhangi bir baharat veya mısır, turşu gibi yiyeceklerle de süsleyebilirsiniz.

  1. Havucu tavla zarı iriliğinde doğrayın ve haşlayın. Ayrı bir tencerede bezelyeleri haşlayın.
  2. Havuç ve bezelyeleri bir süzgecin içine bırakın, iyice suları süzülsün. Ben bu aşamayı geceden yapıyorum. Patatesi haşlayın, kabuklarını soyup iyice ezin, püre haline getirin. Limon suyu, tuz, karabiber, şeker ve ince kıyılmış maydanozla iyice karıştırın.
  3. Streç filmi tezgaha yayın, patatesi üzerine 1 parmak kalınlığında dikdörtgen olacak şekilde elinizle serin ve streç filmi kullanarak rulo şeklinde sarın.
  4. Buzdolabına kaldırın ve en az yarım saat dinlendirin. Dinlenen patatesi tezgaha açın, kırılmalar olacak, onları elinizle düzeltin. Süzme yoğurt, havuç ve bezelyeyi tuzla tatlandırarak iyice karıştırın.
  5. Patatesin üzerine yayın. Gevşek olmayan bir rulo sarın. Dış yüzey streç filme sarılı kalacak. Salatanızı buzdolabında dinlendirin ve dilimleyerek servis edin.