Kore'nin Geleneksel Mutfağı Bibimguksu

Girdap Şeker  Kurabiyesi

Kore’nin geleneksel makarna yemeklerinden “Bibimguksu”; ince buğday unlu makarna ile yapılır ve genelde yazın soğuk olarak tüketilir.

  1. Sosu hazırlamak için bir kasede acı biber ezmesi, soya sosu, pirinç sirkesi, elma sirkesi, şeker, ince kıyılmış sarımsak ve susam tanelerini çırparak karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kenarda bekletin.
  2. Derin bir tencerede yeterli ölçüde suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra noodleları ilave edin ve birbirlerine yapışmamaları için ara sıra karıştırarak 3 dakika haşlayın. Pişen noodleları bir süzgece aktarın ve soğumaları için 2-3 dakika boyunca soğuk sudan geçirin. Fazla suyunu iyice süzdürüp, geniş bir kaseye alın.
  3. Yıkayıp, kuruttuğunuz salata yapraklarını, suda beklettiğiniz soğan dilimlerini ve hazırladığınız sos karışımını noodleların üzerine döküp, iyice karıştırın. Son olarak susam yağını da ilave edin ve tüm malzemeleri tekrar karıştırın.
  4. Hazırladığınız noodle karışımından bir miktar alıp, bir servis kasesine aktarın. Üzerine katı pişmiş yumurta dilimlerini yerleştirip, oda sıcaklığında servis edin.